O czym mówi analiza składu ciała?

Analiza składu ciała daje o wiele więcej cennych informacji na temat naszej kondycji i stanu zdrowia, niż sama waga. Jak wygląda analiza składu masy ciała? Czego można spodziewać się po samym badaniu i jakie wnioski da się z niego wyciągnąć?

Analiza składu ciała – na czym polega?

Analiza składu masy ciała, jaka najczęściej dokonywana jest w gabinetach dietetyków, polega na bioimpedancji elektrycznej. Brzmi skomplikowanie? To nic innego, jak mierzenie oporu elektrycznego tkanek naszego organizmu przy pomocy odpowiednio ukierunkowanego prądu elektrycznego. Jest on oczywiście pod bardzo niskim napięciem, przez co badanie jest w zupełności bezpieczne i w pełni bezbolesne.

Analiza składu masy ciała i metabolizm

Urządzenie, przez które dokonywany jest pomiar, mierzy także prędkość naszej przemiany materii. W tym celu wykorzystuje specjalny wzór Harrisa-Benedicta. Do pomiaru potrzebne są informacje na temat wieku, wzrostu i całkowitej wagi pacjenta. Bardziej zaawansowane urządzenia mogą także wziąć pod uwagę rodzaj uprawianych sportów i częstotliwość aktywności fizycznej.

Przede wszystkim jednak, urządzenie określa, jak wiele tkanki tłuszczowej znajduje się w naszym organizmie. W dodatku rozbija tę wartość na tzw. tkankę podskórną i narządową. Tkanka tłuszczowa narządowa nie jest widoczna gołym okiem, a może być powodem rozwoju chorób układu krwionośnego. Analiza składu masy ciała obejmuje także określenie, jaką procentową wartość naszego organizmu zajmują mięśnie. To ważne dla osób uprawiających sporty i aktywnie starających się zrzucać kilogramy.

Do pełnej analizy składu ciała zalicza się także wagę kostną i poziom wody.

Waga to nie wszystko

Jeśli się odchudzamy poprzez intensywny wysiłek, patrzenie jedynie na wskazówkę wagi może być bardzo mylące. Po początkowej znacznej utracie wagi możemy “zatrzymać” się na pewnym poziomie masy, przez co błędnie możemy założyć, że nasz wysiłek pozbawiony jest efektów. Tymczasem pomimo tego, że nasza waga nie będzie ulegać zmianie, może ulegać przemianom stosunek masy mięśniowej do tłuszczowej.

Jak wygląda badanie analizy składu masy ciała?

Badany w bieliźnie staje na analizatorze bosymi stopami. W tym czasie osoba badająca wprowadza do urządzenia wcześniej wymienione zmienne i rozpoczyna procedurę. Nie trwa ona dłużej niż kilka minut.

Analiza składu ciała – jak się przygotować do badania?

Jak do każdego badania, także do tego należy przygotować się w odpowiedni sposób, aby nie zaburzyć wyników. Przede wszystkim, na 24 godziny przed analizą, nie powinniśmy spożywać alkoholu ani kawy, ponieważ te mogą nadmiernie zatrzymywać lub wypłukiwać wodę z organizmu. Z tego samego powodu nie należy brać gorących kąpieli, uprawiać intensywnego sportu i jeść bardzo słonych potraw. Kobiety w trakcie menstruacji powinny wstrzymać się z badaniem do mniej więcej 10 dnia cyklu. Z kolei bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania jest posiadanie rozrusznika serca lub innych protez zawierających metale. Analiza składu masy ciała nie może być także przeprowadzana u kobiet w ciąży.

Do badania najlepiej przystępować z rana, ponieważ najbardziej wiarygodne wyniki otrzymuje się będąc na czczo.